Сумно, але щороку сотні тисяч оленят гинуть під час покосу фермерських полів. Для вирішення цієї проблеми об’єдналися інноватори, захисники природи та пілоти коптерів, застосувавши платформу DJI, оснащену тепловізійною камерою.

Сумна доля маленьких оленят

Із кінця квітня до червня самка оленя народжує одного або двох дитинчат, і для захисту від хижаків облаштовує гніздо у високій траві, в тому числі в приватних і фермерських володіннях.

Fawn Rescue 1

Але гнізда не захищають оленят під час заготівлі сіна, а водієві косарки (трактора) дуже складно розпізнати у високій траві маленьке гніздо. Ситуацію ускладнює оленячий інстинкт, який за небезпеки наказує тварині знерухоміти, завмерти.

Масштаби проблеми підтверджують офіційні цифри. Лише в Німеччині щорічно гине понад 90 тис. оленят від косарок. Схожі цифри озвучуються по всій Європі: від Норвегії до Нідерландів.

Fawn Rescue - Mower

До появи коптерів із тепловізорами єдиним рішенням були ручні перевірки кожного поля з собаками. Це займає багато часу, бо “завдяки” забарвленню оленів складно виявити візуально, вони не видають різкого запаху заради — таке маскування подарувала малятам природа, щоб захистити їх  від хижаків (у тому числі собак). Команда з двох-трьох чоловік може просканувати лише два гектари за годину, для величезних фермерських господарств — це крапля в морі.

Комплекс причин для порятунку оленят

Фермерам необхідно “прочісувати” поля не лише з моральної точки зору, але і задля збереження посівів. Залишки випадково вбитого оленя можуть забруднити поле ботулотоксином, відомим як “трупна отрута”, що виділяється у міру розкладання тіла.

У багатьох країнах навіть випадкове вбивство хребетних тварин несе юридичні наслідки. Наприклад, закон про захист тварин Великобританії передбачає істотний штраф, а в особливих випадках — тюремне ув’язнення терміном до трьох років. Фермери повинні враховувати також свій вплив на біорізноманіття, оскільки популяції оленів відіграють важливу роль в екосистемах.

Fawn Rescue 2

Впровадження безпілотників для охорони дикої природи

Ознайомившись із завданням, німецька асоціація Flugmodus eV використала безпілотники DJI Mavic 2 Enterprise Advanced (M2EA), що порадували фахівців потужними візуальними й тепловізійними камерами.

Перед початком косовиці DJI Mavic 2 Enterprise Advanced інспектує поле і за теплими точками на карті “підсвічує” прихованих у траві оленів. Далі можна підлетіти ближче й візуальною камерою перевірити точку. Після успіху пошукової роботи наземна група переміщує оленят до більш безпечного місця.

Fawn Rescue - M2EA and car monitor

Після завершення покосу оленят повертають на місце, де їх залишила мама. Такий метод не заважає самці оленя “знаходити своїх”, оскільки запахи трави маскують присутність людини.

Fawn Rescue 3

Ідеальний інструмент для порятунку оленят

Легкий і портативний коптер M2EA — ідеальний інструмент пошуку теплокровних тварин завдяки тепловізору з роздільною здатністю 640х512 пікселів і візуальною 48-Мп камерою, що підтримує 32-кратний зум.

M2EA Features

Особливо корисним став режим подвійної візуалізації (Split Mode) для зіставлення в реальному часі зображень із тепловізійної й оптичної камер. Для безпеки коптера передбачена система обходу перешкод із усіх боків, а для точності результатів — модуль RTK, здатний фіксувати розташування апарату з точністю до сантиметрів.

Fawn Rescue - Split View Whitehot

Охорона дикої природи безпілотниками DJI

Функція Mission Flight у застосунку DJI Pilot дає можливість створювати автономну траєкторію польоту. Оператору достатньо лише окреслити область для перевірки або відзначити шляхові точки і необхідну висоту.

Fawn Rescue - M2EA and Tractor

Flugmodus eV рекомендує літати на висоті 40-80 м, оптимально — 60 м. Висота прискорює перевірку через покривання більшої площі, але з низького ракурсу можна домогтися кращої роздільної здатності, що важливо для пошуку. Перекриття встановлено на 10%.

Fawn Rescue - Mission Planning

Flugmodus eV, як правило, проводить операції з пошуку диких тварин безпілотниками вночі або рано вранці. Так ймовірність виявлення вища завдяки збільшенню різниці температур між холодною землею і теплим оленем. Якщо оператор коптера помітить ознаки оленят, він здатний зупинити політ пультом дистанційного керування, підлетіти і роздивитися знахідку з 4К-камери, після чого  легко відновити попередній маршрут.

Fawn Rescue - 18.6x Zoom

100% ефективність

Ініціатива щодо захисту дикої природи за допомогою безпілотників довела свою високу ефективність. Наприклад, в Граубюндені (Швейцарія) технологія врятувала близько 450 оленят за сезон збору врожаю. Відомий швейцарський університет і дослідницький центр École Polytechnique Fédérale de Lausanne назвав зусилля на 100% ефективними. Є надія, що в майбутньому метод можна буде використовувати для допомоги не лише оленям, а й іншим диким тваринам у небезпеці.

Fawn Rescue - Dawn