Коптери DJI для картографії відіграють ключову роль у відбудові міста Парадайз (Paradise) після найруйнівнішої пожежі в Каліфорнії.


Розташування міста Парадайз відносно Сан-Франциско

Загублений рай 

Rebuilding Paradise 1

18 листопада 2018 року очікувалася спекотна днина. Чарльз полюбляє природу і походи, й уже о п’ятій ранку вийшов на прогулянку до каньйону річки Фезер. Разом із товаришами з походу вони згадали погодні умови: було вітряно, що незвично на світанні. А в лісі дуже сухо…

Після повернення він планував відвезти синів до школи, а дружина Дженніфер вже перебувала на роботі в сусідньому місті Чіко, до якого 25 хвилин їзди на автомобілі. 


Парадайз та найближче місто Чіко з’єднані єдиним шляхом

Старший син першим відчув запах диму, а за кілька хвилин кольори неба змінилися. Завдяки сканеру Чарльз дізнався про запити місцевих служб на виділення додаткових ресурсів. Пожежа вже почалася в сусідній комуні Конкова, за кілька миль від округу Батт. Лісові пожежі − часте явище в цій місцевості, тому Чарльз насторожився, але ще не стривожився.

У цей момент задзвонив телефон. Шкільна адміністрація в автоматичному повідомленні застерігала батьків не приводити дітей до школи, бо поруч пожежа.

Чарльз змінив плани та вирішив узяти дітей на роботу. Але по дорозі до офісу сигнали стали жахаючими. Небо змінювалося: воно потемніло і стало зловісним. Щось у ньому було іншим, небезпечним, тож чоловік прийняв рішення повертатися. З неба полетіли палаючі вуглинки, що падали на машину, траву та сусідні будівлі.

Брукс вийшов із машини та повідомив сусіду: «Це виглядає недобре».

«У цей момент палаюча палиця приземлилася перед ногами, що стало остаточним сигналом — ми забираємося звідси».

Усвідомлюючи, що є лише кілька хвилин, містер Брукс кинувся до будинку. Зібрав пакет одягу для дітей та прихопив жорсткий диск із сімейними світлинами. Далі Чарльз попрямував до найближчого міста Чіко. Цього разу поїздка зайняла 45 хвилин через затори та погані умови.

«Сусіди виїхали на 15 хвилин пізніше. Через це їм довелося витратити на дорогу 5,5 годин».

Людям довелося їхати буквально крізь вогняну бурю, сонячні промені закривав густий дим. Це перетворювало дорогу на вир іскор, спалахів та диму. Жах цієї подорожі можна відчути у трейлері документального фільму Fire in Paradise для стримінгового сервісу Netflix.

«Із Чіко цілий день я спостерігала за чорним димом у небі. Друзі надслали текстові повідомлення, потім від них не було вістей вісім годин», — згадує Дженніфер Брукс.

Чарльз та його дружина знали, що будинку скоріше за все вже нема. Наступного дня їх побоювання підтвердив сусід, проїхавши біля їхньої ділянки.

У родини не залишилося нічого… Але натомість вони мали головне — вони вижили, 85 людям цього не вдалося.

Rebuilding Paradise Photo 2 Courtsey of Charles Brookes

Дружина Чарльза Дженніфер після пожежі на ділянці, де був їхній будинок. Фото Чарльза Брукса

Відбудова Раю

Містер Брукс не схильний до саможалю. Навпаки, він зарекомендував себе цілеспрямованим та практичним спеціалістом із вирішення проблем, здатним доводити справу до завершення. Вже наступної доби Чарльз консультувався телефоном із архітектором та вирішив — вони відбудовуватимуться.

Він також відчував обов’язок допомагати людям комуни. Відбудова Парадайзу потребувала величезної роботи, і мова не лише про цеглу та будівельний розчин. Людям потрібна поміч у доступі до ресурсів, стимули та заохочення до повернення туди, де майже все було втрачено. (93% усіх споруд Парадайзу знищив вогонь, у тому числі 11 тис. житлових будинків). Окрім шоку від втрати майна багато хто отримав психічні травми під час евакуації.

«У мене є обов’язок перед громадою та її мешканцями», — говорить Брукс. «Я не міг уявити себе за іншим заняттям. Я прагнув знову побачити своїх дітлахів, що грають (там) у футбол».

«Це здійсненно!»,— подумав герой.

Він зв’язався з фондом Rebuild Northbay Foundation в Сономі, що «прагне довгострокового відновлення постраждалих від стихійних лих спільнот шляхом розповсюдження інформації, координації дій та спонукання до економічного зростання». Брукс розповів фонду про наміри та отримав від голови фонду Дженніфер Грей Томпсон повну підтримку.

Із подачі Дженніфер за два місяці Брукс заснував окремий фонд «Відбудова Раю» (Rebuild Paradise Foundation). Його місія: «Підтримувати довгострокові зусилля з відновлення округу Батт, його підприємств та робочої сили, постраждалих від стихійного лиха».

Фонд розповів свою місію у відео:

Залучення компанії DJI

Чарльз раніше ніколи не працював із дронами. Але йому пощастило знайти людину з великим досвідом.

Аарон Ламберт працює менеджером із повітряних операцій у General Pacific, це великий  дистриб’ютор компонентів, потрібних для компаній, що постачають електрику та воду, та їхніх підрядників: від встановлювачів електроопор та кабелепроводів до зарядних станцій для електричних автомобілів та лічильників витрати води. Ламберт керує підрозділом компанії GenPac Drones. Аарон викладає на курсах NIST (National Institute of Standards and Technology) та є дилером DJI Enterprise.

Певно то була посмішка долі, що Ламберт та Брукс опинилися на одній конференції на тему будівельної інженерії в місті Тахо у серпні 2019 року. Там вони вперше обговорили можливість використання дронів у проекті Rebuild Paradise.

Аарон так само хотів внести свій вклад у відновлення. Хоча особисто його нічого не пов’язувало з Парадайзом, Ламберт добре знав про руйнування та зв’язані з тим насущні потреби. Чарльз пояснив, що людям для відбудови необхідна контурна зйомка, а це додаткові видатки у час чималих фінансових складнощів.

«Давайте станемо просто хорошими людьми», — згадує Ламберт, — має бути спосіб їм допомогти».

Участь DJI у проекті

Ламберт мав зв’язки у DJI з Ромео Дуршер, що того часу був старшим директором компанії з інтеграції у суспільну безпеку (Senior Director of Public Safety Integration). Він допоміг реалізувати проект картографування за допомогою безпілотних апаратів DJI одразу як пройшла активна фаза пожеж. 

«Я прийшов у DJI та констатував: це терміново, це одна із найбільших пожеж в історії Каліфорнії, це важливе діло», — згадує Ламберт. «Цим людям треба дати хоч щось хороше, не хочу аби про них забули».

Його пропозиція виглядала так: один дрон Phantom 4 RTK, де абревіатура RTK означає Realtime Kinematic Positioning. Такий дрон спеціально розробляли для геодезичних робіт, він здатний давати зображення з роздільною здатністю 2,74 см із висоти 100 метрів. Підходящий коптер – а це, без сумніву, такий допоможе при проведенні підготовчих геодезичних робіт, зйомки та нанесення на карту контурів. Ці дані потрібні кожному, хто планує повертатися та відбудовувати місто.

На запит у компанії DJI відповіли — «вони не стануть надавати один дрон Phantom 4 RTK».

Натомість у DJI прийняли рішення виділити три такі дрони і мобільну станцію D-RTK 2 для фонду Rebuild Paradise. Сумарна вартість пожертви — 25 тис. доларів.

Чарльз назвав два дронм Феніксами — Phoenix 1 та Phoenix 2. Ідеальне ім’я для машин, що літатимуть над попелом.

Rebuilding Paradise Photo 3 Courtsey of Charles Brookes
Phoenix 1 — один із дронів Phantom 4 RTK, які DJI пожертвувала Rebuild Paradise Foundation. Фото Чарльза Брукса.

Повітряний десант

Справжня робота розпочалася. У березні 2020-го року Аарон Ламберт поїхав до Парадайзу, аби провести навчання на місці. Компанія General Pacific взяла на себе витрати. І хоча Ламберт добре знав, що являють собою місцеві краєвиди, ніщо не могло підготувати до спустошених пейзажів.  

«Це пронизливий досвід — побачити все, навіть через два роки», — каже Аарон, «Дещо вже почало відновлюватися, але повно й спустошеної землі. Мені просто заціплювало, коли я слухав людей та їхні історії. Це складно описати».

Ламберт навчив Чарльза Брукса та одного з його підлеглих навичок керування. Пара почала вчитись та отримала ліцензію Part 107 для комерційної експлуатації безпілотників класу Phantom 4 RTK. У цей момент почалася робота з дронами та створення оновленої карти. 

Rebuilding Paradise slider

Аарон повернувся до Орегону, але далі спілкувався з колегою. «Чарльз мені телефонував зі словами: «Геодезисти стверджують, що дані від дронів “надзвичайно хороші”».

Учасники проєкту також бажають висловити подяку компанії Drone Deploy, що дала Enterprise-доступ до картографічного програмного забезпечення Terra від DJI.

«Вражений дивовижними можливостями. За п’ять хвилин польоту можна отримати такий рівень деталізації, на який пішло би три або чотири години наземного картографування з ручним датчиком. Це суттєво прискорює роботу спеціаліста з проектування, оскільки можна виміряти усі важливі об’єкти інфраструктури. І це за допомогою невеличкого пристрою? Просто неймовірно». — коментар Чарльза Брукса

Будівельники отримували оновлені знімки місцевості в міру того, як вони надходили. Ці дані позбавили проектувальників необхідності виконувати повторні поїздки на “об’єкти” після кожного етапу будівництва.

«Найбільшою цінністю стали швидко оновлювані знімки», — каже Брукс. «Якщо тримати персонал проектувальників у офісі та позбавити їх необхідності виїжджати в поле по нові світлини — це економить шалену кількість грошей і часу».

#DronesHelp

Чарльз зарекомендував себе добрим пілотом. Засвоївши контурні польоти, він став додавати до свого портфоліо складніші місії. Ламберт високо оцінив прогрес колеги.

«Коли Аарон починав нас навчати, не міг повірити, що безпілотник може бути настільки стабільним», — каже Чарльз, — я просто закохався в польоти на межі можливостей».

Окрім картографічної роботи й допомоги на будівельних майданчиках, дрони DJI задіяли на документуванні змін. Кожного польоту пейзаж відрізнявся від попередньо занотованого, адже близько 300 тис. загиблих або смертельно пошкоджених дерев вилучалися із зони пожежі.

Ще користь — можливість досконально вивчити процеси поширення вогню. Чарльз передав дані фонду пожежної безпеки, де їх назвали “неймовірними”. Це може допомогти краще планувати побудову житлових зон і парків, а також виділяти “буферні зони”, що можуть бути менш безпечними на випадок пожежі.

DJI допомагає занотувати історію

Інший співробітник фонду так само робив успіхи в роботі з інструментами для зйомки, і Rebuild Paradise почав виробництво якісного відеоконтенту, що містить візуальний сторітелінг та 360-градусні відео.

Кадри відео та фото, зняті у цей історичний період, зараз зберігаються в архіві та одного разу будуть передані до місцевого музею «Золотий самородок» (Golden Nugget Museum). Один із трьох дронів DJI передали місцевій пошуково-рятувальній команді, як один із напрямків ініціативи #DronesHelp.

Віднайдений Рай

Відновлення Парадайзу — складне завдання. Його втілення потребуватиме років, та все-одно місцевість ніколи не буде колишньою. З іншого боку — вона стане безпечнішою, оскільки збільшиться площа буферних зон та зменшиться число дерев, що має убезпечити від страшних наслідків вогню 2018-го. Будинки відбудовуються за сучасними, більш вогнетривкими стандартами.

Кілька з найсвіжіших роликів фонду Rebuild Paradise носять назву «Повернення до Раю» (Returning to Paradise). Героями відео стали люди, що займаються відновленням Парадайзу, вони дарують надію та оптимізм так само, як і головна зірка — Чарльз Брукс, що зі свого боку висловив слова подяки DJI.

«Безмежно вдячний компанії DJI за дивовижний подарунок», — говорить Чарльз, і за мільйон років я не очікував нічого подібного. Ми постараємося, аби цей подарунок приніс максимальну користь».

Повернення додому

Наприкінці березня 2021 року родина Чарльза та Дженніфер зробили довгоочікуване. Переїхали зі своїми синами до нового будинку. За кілька тижнів виникне потреба в роботах із озеленення. Але містер Брукс уже тримає родинну кирку напоготові.

Rebuilding Paradise Photo by Tyler Brookes